Kulüplere müjde!


Avrupa Kulüpler Birliği’nin UEFA ile yaptığı anlaşmaya göre sporcular, milli maçlarda sakatlanma riskine karşı sigortalanacak. Avrupa Şampiyonası’na sporcu veren kulüplere ise ödeme yapılacak 

Türkiye’den Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor ve Bursaspor’un da üyesi olduğuAvrupa Kulüpler Birliği’nin (ECA) genel kurul toplantısı, Polonya’da yapıldı. 

123 üye kulübün temsilcilerinin katılımıyla Varşova kentinde gerçekleştirilen toplantıda,ECA İcra Kurulu’nun, üyelere, yeni bir Mutabakat Anlaşması ile ilgili olarak UEFA’yla anlaşmaya varıldığını duyurduğu kaydedildi. Açıklamada, Polonya ile Ukrayna’da düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’nın başında, oyuncuların milli maç görevi esnasında sakatlanma riskini teminat altına alan bir sigorta düzenleyeceği aktarılarak, “Bu sigorta, uyrukları ne olursa olsun bir Avrupa Kulübü’ne kayıtlı tüm oyuncular için ve gerek resmi, gerekse de dostluk maçları dahil olmak üzere uluslararası takvimde yer alan tüm maçlar için geçerli olacaktır” denildi. 

Avrupa Şampiyonası’na sporcu veren kulüplere de ödeme yapılacağı belirtilerek, “Kulüpler, turnuvanın başarısına yaptıkları önemli katkının ödülü olarak, Euro 2012 kazançlarının 55 milyon Euro’luk kısmından pay alma hakkına sahiptirler. Kesin tutarlar, İstanbul’da bu ay yapılacak UEFA Kongresi’nde ilan edilecektir” ifadeleri kullanıldı. Gelecekte kulüplerin, kulüp futbolunu etkileyen tüm kararlarda “Danışılma Hakkı’’na sahip olacakları vurgulanan açıklamada, kulüp futboluyla ilgili hiçbir kararın kulüplerin onayı olmadan alınmayacağı belirtildi.